Popularne dania kuchni europejskiej

Kuchnia europejska jest niezwykle urozmaicona. Zachwyca w niej bogactwo smaków, aromatów i różnorodnych składników wykorzystywanych do przygotowywania dań, począwszy od świeżych, lokalnych warzyw, skończywszy na wymyślenie podawanych owocach morza. To kuchnia niejednorodna, w której znaleźć można zarówno proste potrawy, które kiedyś spożywane były przez mniej zamożne grupy społeczne, jak i wieloskładnikowe, trudne w przygotowaniu smakołyki. Trudno więc w kilku słowach zdefiniować kuchnię europejską. Każdy państwo, a nawet poszczególne regiony w europejskich krajach, mają swoje, charakterystyczne potrawy. W tym artykule wyróżnimy kilka z nich.

Kilka przykładów dań kuchni europejskiej

 • Polskie pierogi. Zestawienie zaczniemy oczywiście od kuchni polskiej, która znana jest chyba na całym świecie ze swoich pierogów. Najpopularniejsze są oczywiście pierogi z serem, ale tak naprawdę delikatne ciasto może kryć w sobie różne nadzienie, m.in. z grzybów i kapusty, mięsa, grochu, soczewicy, a nawet owoców.
 • Austriacki sznycel. Znany pod nazwą sznycel wiedeński. Jest to dość spory kawałek cielęciny, który panieruje się w bułce tartej i smaży na maśle.
 • Bułgarskie banitsa. Jest to danie podawane jest w formie placka, który przekłada się białym serem (sirene), a następnie zapieka.
 • Hiszpańska paella. Podstawą jest ryż, który przyrządza się z dodatkiem szafranu. Oprócz tego w paelli występują owoce morza, ewentualnie mięso (np. drób lub królik) i warzywa. Podawane jest w charakterystycznej, metalowej patelni z uchwytami o nazwie paella. Danie spożywa się bezpośrednio z patelni, najlepiej na świeżym powietrzu i z lampką lokalnego wina.
 • Francuskie pot-au-feu. Jest to danie, które składa się głównie z wołowiny i cielęcych giczy oraz warzyw w dużych kawałkach. Całość duszona jest w niewielkiej ilości wody z przyprawami.
 • Węgierski gulasz. Węgry słyną z gulaszu. Jest to danie składające się z mięsa, papryki i cebuli. Tradycyjnie podawane jest na płytkim talerzu jako drugie danie.
 • Angielski rostbef i pudding Yorkshire. Jest to przykład tradycyjnego angielskiego obiadu. Składa się z pieczeni wołowej, charakterystycznego ciasta, pieczonych ziemniaków i gotowanych warzyw.
 • Portugalska francesinha. To kanapka podawana na obiad. Czy to możliwe? Tak, jednak trzeba przy tym dodać, że pomiędzy kromkami chleba znajduje się wiele pożywnych, najczęściej mięsnych dodatków, takich jak kotlet, kiełbasa, boczek, parówki. Warstwy spaja żółty ser, a dzieło wieńczy sadzone jajko. Całość polewa się gorącym sosem. Dobra wiadomość dla wegetarian – bez problemu można też znaleźć bezmięsne wersje tej portugalskiej potrawy.
 • Belgijskie mule z frytkami. To powszechne danie, które można spotkać praktycznie w każdej belgijskiej knajpce. Brzmi dość prosto, a tak naprawdę może okazać się prawdziwą ucztą dla smakoszy. Świeże mule gotowane są w wodzie, winie lub winie ze śmietaną z dodatkiem cebuli i łodygi selera. Mule podawane są w garnku, a na talerzyku frytki.
 • Chorwackie crni rizot. To nic innego jak czarne risotto. Ryż zawdzięcza swój charakterystyczny czarny kolor atramentowi z kałamarnicy.
 • Czeskie vepřo knedlo zelo. Jest to typowa dla kuchni czeskiej pieczeń wieprzowa z knedlikami i gotowaną kapustą.