Główne zalety kuchni autorskiej

Coraz więcej restauracji w Polsce specjalizuje się w przygotowywaniu dań kuchni autorskiej. W Łodzi można się nimi rozkoszować w Filharmonii Smaku. Niemniej często nie do końca wiemy, czym dokładnie jest kuchnia autorska. Spróbujemy wyjaśnić to pojęcie w tym artykule.

Dlaczego warto skosztować dań kuchni autorskiej?

Na pierwszy rzut oka dania kuchni autorskiej wyróżniają się niewielkimi, degustacyjnymi porcjami. Dlaczego? Ponieważ w tym przypadku najważniejsze są odczucia kosztującego i jego wrażenia ze smakowania dania. W kuchni autorskiej ważniejsza jest filozofia gotowania niż technika. Niebagatelne znaczenie ma osobowość szefa kuchni, nie tylko jego umiejętności i doświadczenie, ale przede wszystkim pomysłowość, otwartość na nowe smaki oraz kreatywność. Otwartością na nowe doświadczenia kulinarne powinni wykazać się również goście.

W kuchni autorskiej nie ma miejsca na odtwarzanie przepisów. W tym przypadku ważniejsze jest twórcze podejście do gotowania. Dania tworzone są przez indywidualistów, którzy  poprzez jedzenie wyrażają siebie, poszukują nowych rozwiązań i wychodzą poza utarte schematy i zasady. Co ważne, w kuchni autorskiej liczy się przede wszystkim jakość, a nie ilość. Potrawy tworzone są głównie w oparciu o produkty lokalne i sezonowe od sprawdzonych dostawców.

W kuchni autorskiej nie ma miejsca na nudę. W tego typu restauracjach menu nieustannie się zmienia, jest przepełnione potrawami nietypowymi, których nie spotka się nigdzie indziej. Jeśli więc lubisz eksperymentować, cenisz sobie nowe doświadczenia kulinarne i chcesz spróbować czegoś nowego, koniecznie powinieneś odwiedzić Filharmonię Smaku w Łodzi.

Jak wyglądają potrawy kuchni autorskiej?

W restauracjach serwujących dania kuchni autorskiej najczęściej tworzone jest specjalne menu degustacyjne. Zwykle jest to zestaw kilku dań (4 lub 6), które podawane są gościom w niewielkich porcjach. Co ważne, każda potrawa dopracowana jest w każdym calu, zachwyca nie tylko smakiem, ale i wyglądem. W przypadku dań kuchni autorskiej można spodziewać się nietypowych zestawień składników, niebagatelnych smaków i ciekawego sposobu podawania potraw.