Czym jest kuchnia fusion?

Już od wielu lat często możemy usłyszeć o kuchni określanej mianem fusion. Chociaż fusion szturmem zdobyło polskie restauracje, nie wszyscy wiedzą, co właściwie kryje się pod tym terminem. Wiele osób uważa, że kuchnia fusion stoi w opozycji do tradycyjnej kuchni regionalnej, co nie jest do końca prawdą. Niektórzy sądzą, że jest to zupełnie nowy wymysł współczesnych kucharzy poszukujących innowacyjności w serwowanych potrawach, co także wymaga pewnego doprecyzowania. W tym artykule chcielibyśmy więc przedstawić, czym dla nas jest kuchnia fusion i jak łączymy w niej tradycję z nowoczesnością.

Autorska kuchnia fusion

Fusion to przede wszystkim kuchnia autorska. W naszej restauracji powstaje ona z połączenia nowoczesnej kuchni międzynarodowej z regionalnymi produktami sezonowymi. To czerpanie inspiracji z tego, co tradycyjne, znane i swojskie, a jednocześnie przygotowywane w sposób innowacyjny, niebanalny i wyrafinowany.

W kuchni fusion możemy znaleźć doskonale znane nam produkty, zarówno warzywa (m.in. buraki, rzodkiewka, cebula, szpinak, kalafior, groszek), owoce (m.in. maliny, jabłka, czarny bez, rabarbar, wiśnie, orzechy laskowe), jak również mięso (m.in. wieprzowina, kaczka, dziczyzna), a także ryby (m.in. łosoś, dorsz). Teoretycznie są to typowe produkty, które często goszczą na stołach w naszych domach, a jednak jest w nich coś niezwykłego… To oryginalny sposób przygotowywania z nich potraw, a także nietypowa forma podawania gościom. Cały majstersztyk kuchni fusion polega na odkrywaniu nowego potencjału w tym, co dobrze znane, bliskie i smaczne!

Specyfika kuchni fusion

Początki kuchni fusion z całą pewnością związane są z upowszechnieniem podróży międzynarodowych i międzykontynentalnych, które często skutkowały zdobywaniem nowych inspiracji również w dziedzinie kulinariów. Wielu badaczy podaje, że fusion narodziło się w XIX wieku w Ameryce, gdzie przyjeżdżało wielu imigrantów z różnych krajów. W naturalny sposób dochodziło do mieszania się kultur, a także różnych tradycji kulinarnych. Ciekawość świata, a jednocześnie szacunek do tego, co tradycyjne sprawiły, że ludzie zupełnie naturalnie zaczęli łączyć ze sobą różne kuchnie, przygotowując oryginalne potrawy. Jak się zatem okazuje, kuchnia fusion nie jest tylko domeną wykwintnych restauracji, ale może zagościć również na stołach w naszych domach. Wystarczy tylko nieco pomysłowości i niebanalnego podejścia do regionalnych produktów.